Jablkové pité bez štipky cukru

Recepty tipu „z babičkinej kuchyne“ miluje azda každý z nás. Dúfam, že raz, keď budem mať vnúčatá, bude im rovnako chutiť ako mne od mojich babičiek. Aj keď pečeného zajaca som ani od jednej nezjedla a to som ešte bola malý mäsožravec. Každopádne jablkové pité je jeden z receptov, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. Táto verzia je trošku upravená do zdravšej varianty a to s použitím hladkej špaldovej múky a medu. Môj priateľ mi vraví, že mám vymyslieť aj vegánsku verziu bez masla, ale myslím, že to už by nebolo to  krásne, voňavé jablkové pité rozplývajúce sa na jazyku. Že ano?

Na jeden plech potrebujeme:

  • 550 g hladkej špaldovej múky
  • 250 g masla
  • 130 g medu
  • 1 vajce
  • 1 balenie prášku do pečiva/vínneho kameňa
  • ¼ ČL soli
  • cca 2 kg jabĺk
  • 2 ČL mletej škorice

Jablká si najprv nastrúhame na hrubšom strúhladle, aby nám pokiaľ si pripravíme cesto stihli pustiť šťavu. Ak použijete sladké jablká typu Gala, Pinobal alebo Fuji určite ich nemusíte dosladzovať.

Cesto pripravíme vymiešaním všetkých ingrediencií. Preosiatu hladkú špaldovú múku zmiešame so zmäknutým maslom, 1 vajíčkom, 130 g medu, 1 práškom do pečiva, ¼ ČL soli. Vypracované cesto rozdelíme na dve časti, ktoré si rozvaľkáme podľa veľkosti plechu. Pri triafaní rozmeru si môžete pomôcť vystrihnutým papierom na pečenie, ktorý prikladáme k vyvaľkanému cestu. Veľa ľudí má pri tomto recepte ťažkosti s premiestnením cesta na plech. Ja to robím tak, že keď je cesto

550 g hladkej špaldovej múky

250 g masla

130 g medu

1 vajce

1 balenie prášku do pečiva/vínneho kameňa

¼ ČL soli

cca 2 kg jabĺk

Jablká si najprv nastrúhame na hrubšom strúhladle, aby nám pokiaľ si pripravíme cesto stihli pustiť šťavu. Ak použijete sladké jablká typu Gala, Pinobal alebo Fuji určite ich nemusíte dosladzovať.

Cesto pripravíme vymiešaním všetkých ingrediencií. Preosiatu múku zmiešame so zmäknutým maslom, 1 vajíčkom, 130 g medu, 1 práškom do pečiva, ¼ ČL soli. Vypracované cesto rozdelíme na dve časti, ktoré si rozvalkáme podľa velkosti plechu. Pri triafaní rozmeru si môžete pomôcť vystrihnutým papierom na pečenie, ktorý prikladáme k vyvalkanému cestu. Veľa ľudí má pri tomto recepte ťažkosti s premiestnením cesta na plech. Ja to robím tak, že keď je cesto pripravené na presun, pomúčim ho a z každej strany ho preložím smerom do stredu. Môj pás cesta umiestnim do stredu plechu a z každej strany ho iba rozložím. Alebo si ho kľudne rozrežte na tri časti a ukladajte do na plech po častiach. Vôbec nič sa nestane a ušetrí vám to možno kopec nervov :).

Jabĺčka teraz vyžmíkame z prebytočnej šťavy, zmiešame s cca 2 ČL voňanej škorice a roznomerne rozvrhneme na pripravené cesto. Na jabĺčka uložíme druhú časť rozvaľkaného cesta rovnakým postupom ako pri spodnej časti.

Koláč popicháme vidličkou, aby sa cesto nedvíhalo a dáme ho piecť pri 200 stupňoch na približne 25 minút.

Jablkové pité krásne vyzerá, keď je poprášené cukrom, ale prečo by sme to v prípade tohto receptu robili, keď sme žiaden nepoužili ani pri príprave receptu. Ale ak máte brezový práškový cukor, ten môžete použiť s kľudným svedomím.

Nech vám chutí :).
Pôvodný recept

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.